La piel que habito / The Skin I Live In (2011)

İnsanların zayıf noktalarını çok başarılı bir yaklaşımla resmeden Almodóvar, La piel que Habito / The Skin I Live In’de, seyirciyi insanların başından geçen, geri dönüşü olmayan süreçlerden biriyle karşı karşıya getiriyor.

Ödüllü İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar, Thierry Jonquet’in 2005 yılında yazdığı “Tarantula” adlı eserinden uyarlanan La piel que Habito’nun hem senaristi, hem de yönetmeni. Filmin başrollerinde 1990 yılında Átame! / Tie Me Up! Tie Me Down!’da birlikte çalıştığı Antonio Banderas ile Talk To Her’de rol verdiği Elena Anaya yer alırken, yan rollerde ise Jan Cornet ve Marisa Paredes’i izleme şansını buluyoruz.

KONU

Karısının başından geçen kazadan sonra yapay bir deri üretme konusunda kararlı olan Dr. Ledgard, aradan geçen 12 yılın sonunda evinin içinde bulunan laboratuvarında dokunmaya karşı hassas olan ancak her türlü saldırıya ve darbeye karşı dayanıklı, bir nevi kalkan görevi gören bir deri yapmayı başarır. Ancak yıllar süren bu çalışması sırasında denek olarak kullanacağı bir insana ihtiyaç duyacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– İntikamın tanımını baştan yazan senaryosu ve kurgusu için.

– Antonio Banderas’ın karakterinin bir modern zaman Frankenstein’ına nasıl dönüştüğüne tanık olmak için.

– Delilik ve dâhilik arasındaki o ince çizgiden sapmanın ne gibi sonuçlara yol açacağını çarpıcı bir dille anlattığı için.

– Baş kadın karakterlerin ruhunun farklı hallerine getirdiği yorumlarla bilinen Almodóvar’ın yine formunun zirvesinde olduğunu görmek için.

– Filmin görsel etkisinin yanında üç kez Oscar adayı olmuş müzisyen Alberto Iglesias’ın enfes parçalarını da içerdiği duymak için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmde filmin yapımcısı, aynı zamanda Pedro Almodóvar’ın kardeşi olan Agustín Almodóvar’ı küçük bir rolde görmek mümkün.

– Çekimlere başlanmasının üzerinden birkaç gün geçtikten sonra Pedro Almodóvar, Antonio Banderas’la bir konuşma yapar ve bir aktör olarak tüm bildiklerini bir kenara bırakmasını, çünkü oldukça soğukkanlı bir karakter ortaya koymak istediğini söyler. Böylece Banderas karakteri çok daha kendine özgü bir psikopatmışçasına canlandırır.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Les yeux sans visage

– Ex Machina

– Dead Ringers

– The Human Centipede

– Martyrs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir