Midnight Cowboy (1969)

Dibe vuranların, güneşe hasret hayalleri ve çaresizlikleri…

En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı sahibi 1969 yapımı Midnight Cowboy, bilindik kovboy mitini yerle bir ederek, Amerikan rüyasına, dönemine göre oldukça cesur ve farklı bir soluk getiriyor. Dustin Hoffman ve Jon Voight ise uzun süre akıllarda kalacak performanslara imza atıyor.

KONU

Joe Buck, geçmişini bir kenara bırakır ve New York’a doğru bir yolculuğa çıkar. Niyeti orada zengin kadınlarla tanışıp, jigololuk yapmaktır. Ancak şehir hiç de onun beklediği gibi değildir. Kısa bir süre sonra fakir bir dolandırıcı olan Ratzo ile tanışır ve bu iki adam, çaresizliklerle dolu hayatlarında birbirlerinin en yakın dostu olur.

NEDEN İZLEMELİ

– Dibe vuranların çaresizliklerle dolu dünyasını ve her şeye rağmen hayallerinden vazgeçmeyişlerini etkileyici bir şekilde sunduğu için.

– Zamanına göre yenilikçi öğeler sunduğu ve kovboy mitine bambaşka bir boyut getirdiği için.

– Dustin Hoffman ve Jon Voigh’tın “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar’a birlikte aday gösterilmelerini sağlayan harika performansları için.

– Dustin Hoffman’ın harikalar yarattığı o meşhur “karşıdan karşıya geçme” sahnesi için.

– Harry Nilsson’ın filmle bütünleşen Everybody’s Talkin’ parçası için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Dustin Hoffman’ın Ratso Rizzo performansı Premiere Magazine’in “Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Performans” listesinde yedindi sıradadır.

– Ratso rolü için Robert Blake’e teklif götürülmüştü ancak kendisi bu rolü reddetmişti.

– Joe Buck rolü için Harrison Ford’la test çekimleri yapılmıştı.

– Dustin Hoffman bu filmin kariyerine zarar vereceğinden endişeleniyordu. Daha sonra menajeri onu “daha saygıdeğer biri” olarak görünmesini sağlamak için Mia Farrow ile John and Mary filminde oynaması için zorlamıştı.

– Bob Dylan “Lay, Lady, Lay” şarkısını bu film için yazmıştı ancak zamanında tamamlayamadığı için soundtrack albümünde yer alamadı.

– Dustin Hoffman, Ratso karakterinin öksürme sahnelerinde o kadar kendini zorlamıştı ki, bir sahnenin sonunda gerçekten kusmuştu.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Scarecrow (1973)

– My Own Private Idaho (1991)

– Hud (1963)

– American Gigolo (1980)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir