Les misérables (2019)

“Kötü insan ya da kötü bitki diye bir şey yoktur. Sadece kötü yetiştiriciler vardır.”

Lady  Ly’e 72. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel ödülünü kazandıran Les Misérables,  yönetmenin 2017’de çektiği aynı isimli kısa metraj filminin yeniden uyarlanmış hâli.

KONU

Stéphane, Victor Hugo’nun romanı  Les Miserables’ın geçtiği yere Montfermeil’e atanan bir polis memurudur. Daha ilk gün göreve çıktığı devriyede Chris ve Gwada ile aralarındaki farklıkları anlamaya başlar. Henüz 12 yaşında olan Issa’nın işlediği suça karşı yasal olmayan bir şekilde şiddet dolu yöntemlerle müdahale eden ekibin davranışları mahallenin çocuğu olan Buzz’un drone’una kaydedilir. O dakikadan itibaren ekip hem drone’a sahip olmaya çalışır hem de gettodaki çetelerin arasındaki patlamaya hazır bir bomba hâline dönen dengeyi korumaya sağlar.

NEDEN İZLEMELİ

– Fransa’yı “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde Oscar’da temsil ettiği için.

– Yönetmenin, üzerinden 100 yıl geçse bile Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Les Misérables dünyasındaki tüm sorunlarını günümüzde hâlen yaşanıyor olmasındaki başarılı hatırlatması için.

– Toplumdaki sınıflaşmanın, yozlaşmış kolluk kuvvetlerinin görevi kötüye kullanmalarını,  yoksulluk ve sefaleti göçmen çocukların dahil olduğu çete savaşları üzerinden vermesine seyirci olmak için.

– Nefesleri kesen takibin başladığı noktadan polis ve tamamı çocuklardan oluşan çetenin sosyal konutlardaki bir apartmanın üst katlarına sıkışıp adeta ölüm kalım savaşına dönmesini ürpererek izlemek için.

– Yönetmenin modern bir Sefiller öyküsü sunmasındaki başarısını izlemek için.

– Avrupa’nın sakladığı yüzünü izlemek için.

– İzleyeni titreten finali için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Pitiful (2017)

– La haine (1995)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir