Arrhythmia / Aritmiya (2017)

Sistemin içinde kaybolup gitmeye mahkûm, değersiz görülen hayatlara ışık olmaya çalışan bir doktor, tek başına bu savaşın içinden çıkabilecek midir?

Rus yönetmen Boris Khlebnikov’un bol ödüllü filmi Arrhythmia, Rus sağlık sistemini, sisteme dahil olan evli bir çift üzerinden eleştiriyor.

KONU

Acil müdahale ambulans çalışanı hekim çift hayatın yükünü evliliklerine yansıtmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Bir yanda çalıştıkları alanın kanser olmuş sorunları bir yandan geçim derdi bir yandan da kendi aralarında çözemedikleri sorunlar Oleg ve Katya’yı çıkmaza doğru sürükler.

NEDEN İZLEMELİ

– Yönetmenin düğümlenmiş bir evlilik ve Rus sağlık sistemindeki sorunları doğal bir şekilde iç içe geçirerek vermesini zevkle izlemek için.

– Başladığı dakikadan bitiş anına kadar sizi oradaymışçasına filmin içine sokmasındaki doğallığı için.

– Filmin başında belki de itici bulacağınız Oleg karakterini tanıdıkça gözünüzde bir kahramana çevirmesindeki başarısı için.

– Oleg karakterinin acil müdahale sahnelerindeki doğallığına ve yönetmenin bunu aktarmasındaki başarısına alkış tutmak için.

– Bürokrasinin çalışan üzerindeki baskısını, işini kurallar yüzünden istediği gibi yapamayan insanın yaşadığı sıkıntıyı hissettirmesindeki samimiyeti için.

– Bitişi ile size işte hayatın tam içinden bir film dedirtmesindeki başarısı için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Major (2013)

– The Death of Mr. Lazarescu (2005)

– Child’s Pose (2013)

– The Fool (2014)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir