Inside Llewyn Davis (2013)

Kaybedenlerin ortak melodisi, gri havaların eşlikçisi, sen hep şarkılarını söyle…

Coen Kardeşler’in ünlü folk müzik sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilham alarak ortaya çıkardığı Inside Llewyn Davis, başrolüne Oscar Isaac’ı koyarken, kendisine Justin Timberlake, John Goodman ve Carey Mulligan eşlik ediyor.

KONU

60’lı yılların New York’unda hayata tutunmaya çalışan genç müzisyen Llewyn Davis, sanatını icra edebilmek için her yolu denemektedir. Saygın bir yerlere gelmeye çalışan Davis, bir yandan da şehrin acımasız koşulları altında ayakta kalmaya çalışmaktadır. Ne başını sokabileceği kendine ait bir ev, ne de cebinde yeterince parası vardır. Tek istediğiyse dönemin önemli menajerlerinden Bud Grossman’a plağının bir kopyasını dinletmektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Llewyn Davis’in hissettiği o çaresiz ve kasvetli ruh halini bizim de hissetmemize neden olan o gri, puslu havası için.

– Yeteneklerinin yanı sıra, zor zamanlar geçiren ve hayatın bir türlü şans tanımadığı insanların kendilerinden mutlaka bir şeyler bulacağı hikâyesi için.

– Sadeliğinin güzelliği ve samimi gerçekliği için.

– Tatlı ve bir o kadar da güzel sarman kedi için.

– Birbirinden etkileyici parçalara sahip, eşsiz Soundtrack albümü için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Steven Schneider’ın “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film” listesinde yer almakta.

– Oscar Isaac ve Carey Mulligan’ın birlikte yer aldığı ikinci filmdir. İlki 2011 yılındaki Drive’dı.

– Llewyn Davis rolü için seçmelere katılanlar arasında Casey Affleck, Scott Avett, Michael Fassbender, Ryan Reynolds ve Conor Oberst vardı.

– Gerçek hayatta Oscar Isaac’ın kediler arası pek iyi değil, hatta bir defasında kedi ısırığı yüzden enfeksiyon bile geçirmiş.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Frank

– Crazy Heart

– Begin Again

– Walk The Line

– I’m Not There

– Searching For Sugar Man

Bir düşünce üzerine “Inside Llewyn Davis (2013)

  1. sena

    Oscar Isaac dışında biri bu filmi kaldıramazdı bana göre. Once tadında ama daha çok sanatçı benliği ağırlıklıydı. İsminin hakkını bu konuda iyi vermiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir