I Kina spiser de hunde / In China They Eat Dogs (1999)

Yaptığın her şeyi doğru olduğuna inandığın için yaptın değil mi?

Önemli olan da bu. Doğru olanı yaptığına inanıyorsan, doğru olanı yapmışındır.

Dublörlük ve kameramanlık da yapan Lasse Spang Olsen’ın ilk yönetmenlik denemesi I Kina spiser de hunde, künyesinde barındırdığı çok sevdiğimiz, dünyaya mâl olmuş Danimarkalı oyuncuların ilk zamanlarını bizlere göstermesi ile ayrıca özel.

KONU

Sevgilisi tarafından sürekli hor görülüp ve sıkıcı olarak yaftalanan Arvid bir bankada memur olarak çalışıyordur. Günün birinde adamın biri görev aldığı bankaya silahla dalıp soyguna kalkışmaya çalışır. Daha o sabah “Hiçbir işe yaramıyorsun, çok sıkıcı bir insansın.” diye sevgilisinden azar işiten Arvid birden bu olayı kendini kanıtlama adına fırsat olur görür. Soygunu bir tenis raketi ile engelleyip televizyonlara çıkar. Artık o bir kahramandır. Fakat işler beklediği gibi ilerlemez. Hırsızın karısı olduğunu söyleyen kadın Arvid’in evini basıp onu gelecek planlarını mahvetmekle suçlar. Tüp bebek için bu parayı çalan eşinin sayesinde hapiste olduğunu tüm hayallerinin suya düştüğünü artık asla çocuk sahibi olamayacağını tüm suçlunun ta kendisinin olduğunu söyler. Vicdan yapan Arvid, azılı bir suçlu olan ama suçlarına kılıf olarak bir restoran işleten abisi Harald’a başvurur ve olaylar hiç ama hiç beklenmeyecek şekilde arapsaçına döner.

NEDEN İZLEMELİ

– Elma metaforunu layığı ile kullandığı için.

– Kısa süresi boyunca kendine sos edindiği kara mizahla aile bağları, arkadaşlık, ırkçılık, evlilik gibi konuları başarı ile harmanladığı için.

– Son derece saf ve iyi niyetle atılan bir adımın şiddete nasıl gidilire harika bir örnek teşkil ettiği için.

– Film boyunca hikâyenin nereye gideceğini size tahmin ettirmemedeki başarısı için.

– Bizler sadece aşçıyız diyen Peter ve Martin ikilisinin olaylardan kaçmaya çalıştıkça olayların daha da içine batmalarına eğlenceli bir şekilde tanıklık etmek için.

– Elsker dig for evigt, De grønne slagtere, Brødre, Adams æbler,  Efter brylluppet gibi birbirinden başarılı filmlerin senaristi olan Anders Thomas Jensen’in yine senarist olarak ismini duyurduğu ilk filmi olduğu için.

– Kim Bodnia’nın çıkış yaptığı ilk filmlerinden birisi olduğu için.

– Nikolaj Lie Kaas ve Trine Dyrholm’un gençlik hallerindeki o saflığı kaçırmamak için.

– Film bitti dediğiniz ânda baştan beri bir barda laflayan karakterlerin esas görevlerini öğrenmek için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1998

– Adams æbler 2005

– Snatch 2000

– In Bruges 2008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir